Bronzovka ve Španělsku

Bronzovka ve Španělsku

Reportáž ze školního zahraničního zájezdu

V závěru měsíce dubna odjela skupina žáků 6. – 9. ročníků na týdenní poznávací zájezd do Španělska. Cesta autobusem byla dlouhá, v podvečer a přes noc jsme projeli napříč Německem a Francií, nicméně vidina pobytu na pobřeží Costa Brava cestu výrazně usnadnila. I přes deštivý den příjezdu, což byl druhý den cesty, jsme se k večeru, po velmi chutné večeři, prošli po pláži k moři. Zde někteří účastníci alespoň částečně zkusili vodu Středozemního moře.

Třetí den po snídani jsme navštívili proslulý klášter Montserrat, nejuctívanější komplex Katalánska pocházející z 9. století. Odpoledne jsme přejeli do Barcelony, kde jsme si prohlédli neobvyklé interiéry slavného kostela Sagrada Família, v jehož kryptě je pohřben Gaudí, pro kterého byl tento nejneobvyklejší kostel v Evropě životním dílem.

Čtvrtý den jsme vyrazili do města Figueres, kde jeho slavný rodák Salvador Dalí založil v roce 1974 Teatro-Museo Dalí, druhé nejnavštěvovanější muzeum ve Španělsku. Společně jsme si prohlédli muzeum, které je svojí expozicí skutečně neobvyklé. Poté jsme prudkými serpentýnami přejeli do rybářského městečka Cadaqués, které pro svůj půvab přitahovalo mnoho umělců (Picasso, Salvator Dalí a další). Zde jsme měli čas na relaxaci u moře. Následně jsme se prošli do nedaleké rybářské vesničky Port Lligat, kde se nachází dům Salvadora Dalího. V podvečer jsme se vrátili zpět do hotelu na večeři a nocleh.

Pátý den jsme odjeli do starobylého římského městečka Besalú, jehož dominantou je mohutný most s věží z 11. století a které se pyšní i dalšími památkami, např. klášterem Monestir de Sant Pere, který byl vysvěcen kolem roku 1000. Zde jsme měli čas i na rozchod, který jsme věnovali prozkoumání uliček a zákoutí krásného městečka. Druhou zastávkou dne bylo město Girona, jehož středověké centrum je jedno z nejzachovalejších ve Španělsku. Společně jsme navštívili katedrálu a přilehlé Museo Capitular, kde je uložen nejzachovalejší románský gobelín Stvoření. Po prohlídce jsme měli volný čas na procházku po městě a po městských hradbách s nádherným výhledem na celé město a na návštěvu nejzachovalejší židovské čtvrti v západní Evropě. Po večeři jsme ještě vyrazili vyzkoušet venkovní hotelový bazén a vířivky.

Šestý den pobytu jsme si sbalili a po snídani odjeli do hlavního města Katalánska, do Barcelony. Vystoupili jsme u přístavu a poté se prošli po nejslavnější barcelonské ulici La Rambla, kde je rušno po celý den. Ulici lemují hotely, paláce, obchody, kavárny a pozornost budí také mimové, muzikanti nebo kartářky. Prohlédli jsme si Gotickou čtvrť, kde se mimo jiné nachází i starobylý královský palác a Barcelonská katedrála, masivní gotická katedrála s románskou kaplí a krásným ambitem. Dopoledne jsme si užili rozchodu na oběd a následně k nákupům. Odpoledne jsme společně navštívili slavné barcelonské akvárium L´Aquarium de Barcelona, které se řadí k největším v Evropě. Zde jsme viděli rozmanité ryby včetně žraloků, tropické korály a různá podmořská prostředí. V podvečer jsem opět nastoupili do autobusu a vyrazili směr České republika.  V noci jsme projeli Francií, další den Německem a v odpoledních hodinách jsem plni zážitků dorazili zpět ke škole.

 

Ivo Hrstka

ředitel školy ZŠ s RVJ Bronzová