Ekodomov na Bronzovce

Ekodomov na Bronzovce

Dva dny byli žáci naší školy součástí besed na téma „O odpadech bez obalu“.

V první části si žáci připomněli, jaké všechny popelnice na tříděný odpad známe, jak vypadají a co do nich patří. Mluvili společně s lektorkou i o tom, jak dostupné pro ně jsou. Zjistili, jak se tříděný odpad využívá – například na zateplování domů, fleecové mikiny, na plaňky plotu či jako podklad při stavbě silnic. S lektorkou dále debatovali o tom, kolikrát je možné znovu využít různé materiály (sklo, papír, plast atd.), což žáky mnohdy překvapilo. 

Důležitou součástí setkání bylo i to, jak se s odpady nakládá (skládkování/spalování atd.) a co to konkrétně znamená. Na závěr se žáci dozvěděli, co je to „zero waste“ myšlenka. 

V druhé části besedy probíhala simulační hra, během které se skupinky zamýšlely nad tím, jak se dá odpadům předejít v různých oblastech. U potravin nám k tomu pomáhají Zero waste obchody, kde můžeme sehnat také drogerii bez obalu a šetrnou k našemu životnímu prostředí. Takovou drogerii nemusíme však hledat pouze ve zmíněných obchodech, ale je již běžně dostupná také na internetu, nebo si ji můžeme vyrobit snadno doma. Co se oblečení týče, máme k dispozici nespočet obchodů s použitým zbožím a také je čím dál rozšířenější tzv. „swapování“, kde pouze vyměníme své nepotřebné kousky za ty, které byly nepotřebné pro někoho jiného, ale nám budou slušet. Důležitá je také „upcyklace“, kdy z již nepotřebné věci vytvoříme něco nového. Ale o tom až někdy příště…

Mgr. Lucie Kotlínová, Kateřina Kučerová, ZŠ s RVJ Bronzová