Historie na 1. stupni

Historie na 1. stupni

Říká se, že historie je učitelkou života, ale na stránkách učebnic se skutečné poučení hledá jen těžko. Píše se zde o významných událostech tak nějak z „ptačí perspektivy“ a většina z nás si nedovede představit, jak ovlivnily život obyčejných lidí. Díky dramatické výchově jsme v 5. D mohli během roku 2022/23 prožít na vlastní kůži několik historických událostí. Mezi nimi nás velmi zaujal příběh Francesca Tirelliho, italského zmrzlináře, který během 2. světové války ukryl a zachránil několik židovských rodin.

Děti nejprve poznaly Francesca jako malého chlapce, mluvily s ním jako s mladíkem, který se rozhodl hledat štěstí v cizině. Nadšeně mu pomáhaly otevřít zmrzlinářství. Pak se staly členy židovských rodin a rozehrály scénky z běžného života. Když jim život změnily fašistické zákony, musely se rozhodnout, zda je bezpečné důvěřovat nabízené pomoci a ukrýt se v zavřeném zmrzlinářství nebo ne.  Nebylo to jednoduché, ale bylo to skutečné.

Děkujeme paní učitelce Barboře Fidrmucové, která pro nás tyto aktivity připravila. Děkuji i dětem z 5. D za nadšení, tvořivost a odvahu s nimiž vstupovaly do příběhů

Libuše Šafaříková, TU 5. D