Hornický skanzen Příbram – Březové Hory
Zima je pryč, jarní sluníčko začalo nakukovat do školních tříd a lákat k výletům za poznáním. Kam tentokrát? Do Příbrami! Příbram je známa uranovými doly, my jsme se ale vypravili za permoníky, stříbrem a historií jeho dobývání do Březových Hor. V této lokalitě stříbro objevili už staří Keltové a první písemná zpráva o hornické činnosti na Příbramsku je stará přes 700 let!
Největší slávu dolům přinesla v 18. století hlubinná těžba a koncem 19. století se tu ročně těžilo asi 40 tun stříbra. Dokonce zde najdete nejhlubší důl v České republice, který sahá do hloubky 1838 m a teplota v nejhlubším místě je až +40 °C.
Dnes už se v Příbrami stříbro netěží, mohli jsme ale prozkoumat alespoň část přístupných štol a dolů Anna a Vojtěch, které po těžbě zbyly. Seznámili jsme se s různými technologiemi dobývání a zpracování rud i obtížným životem horníků, kteří v dolech pracovali. Sfárali jsme důlním výtahem do podzemí, prošli 1,5 km dlouhou trasu důlními díly s komorami vodních kol až k Vojtěšskému dolu a vystoupali po žebříku opět na povrch. Prokopskou štolu jsme si projeli hornickým vláčkem. Nakonec jsme obdivovali vzhled a dokonalost Anenského těžebního parního stroje Breitfeld & Daněk z roku 1914, který bez přestávky pracoval 64 let – až do roku 1978, kdy byla na dole Anna těžba ukončena.
Dozvěděli jsme se mnoho nového a těšíme se, že zase brzy někam vyrazíme.
třídy 8.AB, Dana Janů