Knihohraní na Chlupovce

Knihohraní na Chlupovce

Všechny ročníky 1. stupně se od pondělí 17. 10. 2022 pustily do mnoha činností, které naplnily celý tematický týden „Knihohraní“.

1. ročníku se zaměřili především na ilustrace knih a jejich tvůrce. Seznámili se s nejznámějšími ilustrátory dětských knih. Dokonce se setkali s ilustrátorem Vojtěchem Juríkem. Zažili besedu s ukázkami vzniku ilustrací. Některé děti si pak samy vyzkoušely vyrobit knihu, ať už pohádkovou
či třeba kuchařku.

Ve druhých třídách se věnovali knihám v různých podobách, jejich autorům, kuriozitám a ilustrománii. Vyzkoušeli si ilustrovat i vytvářet komiksy. Zažili setkání se skutečným spisovatelem a ilustrátorem, který s nimi vytvořil jednu pohádku o drakovi. Všichni se nestačili divit, jak ilustrace
rychle rostly před očima. Během týdne spolupracovali i s kamarády z jiných ročníků. Zahráli si úsměvnou hru, kdy psali příběh podle obrázků a malovali obrázky podle vět. Vznikly tak legrační minipříběhy.

Třetí třídy se vypravily do knihoven. Žáky ze 3. C  provedla paní knihovnice dílem ilustrátorky Daisy Mrázkové. Po cestě Ladovou ulicí se podívali na dům, kde žil Josef Lada. Podařilo se jim také vytvořit svoji vlastní knihu. S obálkou jim pomáhala bulharská ilustrátorka Boor Daskalová. Ve 3. A
s knížkami i cvičili, měli dílnu s ilustrátorkou Markétou Vítkovou. Dozvěděli se, jak vzniká kniha, a kdo všechno se na jejím vzniku podílí. Vyzkoušeli si dva typy ilustrací. Celým týdnem je provázel pavouk Čenda od Pavla Čecha.

Ve 4. třídách si každý den vyprávěli o jednom ilustrátorovi, z pracovních listů se o nich dozvěděli spoustu informací. Zkoušeli po vzoru ilustrátorky básní Jitky Walterové napsat svoji báseň a ilustrovat ji. Podle Adolfa Borna vymysleli pohádku, podle Mirko Hanáka malovali zvířata, podle Jaroslava Němečka vytvářeli komiks. I čtvrťáci navštívili knihovnu, kde se seznámili s dalšími výtvarníky.

Páťáci si vzájemně představovali své knihy a třídili podle jednotlivých žánrů. Zvítězily komiksy a fantasy. Podařilo se jim i zorganizovat knižní burzu, na které si vzájemně nabídli své přečtené knihy. Kdo nevyužil výměny, měl možnost si knihy prohlédnout a inspirovat se. V 5. A se věnovali knihám, které se staly předlohou pro filmové zpracování, a užili si promítání krátkých ukázek z těchto filmů. Stihli navštívit knihovnu ve Stodůlkách a besedu s ilustrátorkou Markétou Vítkovou. Ta je inspirovala k tvorbě jejich vlastních knih, ponejvíce komiksu.

Během týdne děti na chodbách postupně tvořily knižní hady. Jednotlivci ze tříd položili svoji knihu do hada, kterého potom měřili. Objevily se tu různé knihy, zaujaly knihy v jiných jazycích a objevila se i kniha pro nevidomé. Každý den zástupci tříd informovali ostatní o dění ve svých třídách ve školním rozhlase.

Závěr týdne patřil společnému setkání v tělocvičně. Děti přišly v kostýmech nějaké knižní postavy a pod vedením DJ Ferdy si užily malou diskotéku. Zazněly písničky z filmů, které vznikly podle knižní předlohy.

Fotogalerie – další fotografie z akce