Konference Oborových dnů – pondělí 30.1. 2023

Konference Oborových dnů – pondělí 30.1. 2023

Na podzim se již po dvanácté konal týden Oborových dnů, kdy se žáci 2. stupně přeskupí bez ohledu na třídy a celý týden se věnují oboru, který si vybrali. Vyvrcholením oborových dnů je pak dvoudenní konference, kde členové jednotlivých oborů představí ostatním žákům školy, co vše se naučili a prožili ve 20-30 minutových vystoupeních.

Letos se v pondělí 30. 1. 2023 představilo celkem 7 oborů. Jako první byl na řadě obor Malý oborák o Velké Moravě. Žáci si připravili prezentaci plnou zajímavostí a fotografií, ve které přiblížili svou cestu do Olomouce a návštěvy muzeí.

Do oboru Místo, kde žiješ se zapojili ukrajinští žáci, kteří měli zájem o bližší poznání Prahy. Ve své prezentaci ukázali na fotografiích všechna zajímavá místa v Praze, která navštívili, vyhledali k nim mnoho zajímavostí a informací, ale hlavně vše přečetli skvělou češtinou a vysloužili si veliký potlesk.

Mezi oblíbené obory patří každoročně Sporty. Tentokrát si žáci vyzkoušeli s profesionálními trenéry rugby, judo, curling a florbal. Zvládli natočit film včetně rozhovorů s trenéry a předvedli své umění i přímo na podiu.

Obor Co mne dělá mnou se věnoval sebepoznání a psychologii. Vznikl film zahrnující návštěvu v komunitním LBGTQ+ centru, práci na autoportrétních kolážích nebo besedu s autorkou a přispěvatelkami  webu Nepanikař.

Obor Konečná stanice se  věnoval soudnictví a vězeňství. Žáci měli možnost navštívit jednání soudu, které si také vyzkoušeli při hraní rolí, hovořili se soudkyní a viděli, jak to vypadá ve vězení. Pro ostatní si připravili prezentaci s poznatky a film zachycující zážitky. Nakonec oživili program hrou Kahoot pro žáky v publiku.

Účastníci oboru Udělej si báseň představili ve své prezentaci zajímavosti o básnických a výtvarných směrech i vlastní tvorbu. Viděli a slyšeli jsme tak dada básně, kaligramy, skvělý vlastní překlad a interpretaci rapové písničky. Zážitkem také byla návštěva ve Werichově vile a divadelní workshop Osvobozené mluvidlo – hovadismus.

Posledním oborem prvního dne konference bylo Fungárium 2. Žáci se opět věnovali houbám. Představili své výrobky, četli vlastní pohádky, ale při procházkách s mykologem vzniklo i spousty fotek opravdových hub. Všem se sbíhali sliny při sledování filmu o tom, jak z hub vznikala chutná jídla ve školní kuchyňce. Celou projekci doprovázela písnička Houby, houby, houbičky, kterou na konci vystoupení zpíval už celý divadelní sál.

Fotogalerie – fotografie a videa z akce