Masopust s příchutí Itálie

Masopust s příchutí Itálie

V klubu pro děti s odlišným mateřským jazykem (dále jen OMJ) při ZŠ Mohylová se stále něco děje. V souvislosti s právě probíhajícím obdobím masopustních průvodů a oslav měli i žáci školy s OMJ možnost toto téma prozkoumat podrobněji. Masopust se slaví v mnoha zemích celého světa a vždy je spojován a doprovázen rozličnými maskami a kostýmy. Každá země či dokonce region však mívá své masopustní převleky něčím typické.

Jelikož mohylácký klub dětí s OMJ navštěvuje také jedna žačka s italskými kořeny, bylo nasnadě hlouběji prozkoumat slavný benátský karneval. V době masopustní nosí lidé v italských Benátkách několik druhů škrabošek na obličej, proto jsme se s dětmi rozhodli vyrobit vlastní textilní masky na oči a ozdobit je barvami na textil, barevnými korálky a  peříčky, třpytkami nebo foukacími fixami. Všechny dětmi vyrobené škrabošky je možné si prohlédnout na školním plotě.

Aby žáci zažili masopust po italsku opravdu všemi smysly, další podoba poznávání byla kulinářská. Děti si připravily italskou masopustní pochoutku zvanou „castagnole“. Tento název by se dal přeložit jako „kaštánky“, protože velikostí i tvarem připomínají kaštany. Chutí se pak podobají klasickým koblížkům. Žáčci si vyzkoušeli všechny fáze přípravy této dobroty – při dělání těsta postupně přidávali potřebné suroviny, pak těsto míchali a posléze z něj tvarovali malé kuličky. Když byly „kaštánky“ takto připravené, daly je děti péct do trouby. Než se koblížky upekly, sepsaly si děti seznam všech potřebných přísad ve svém rodném jazyce, aby si je mohly upéct třeba i doma s rodiči nebo prarodiči. Na hotových „castagnole“ si pak pochutnali nejen žáci, ale také jejich oblíbení učitelé, se kterými se žáčci o tohle medem doslazené masopustní překvapení rádi rozdělili. Recept na tuto typickou italskou masopustní pochoutku naleznete v češtině a dalších šesti jazycích na plotě ZŠ Mohylová, kde visí spolu s originálními dětskými maskami. Třeba kolemjdoucím poslouží jako inspirace k masopustním oslavám 🙂