Oborové dny 2023/24

Oborové dny 2023/24

I letos jsme jeden říjnový týden věnovali Oborovým dnům, kdy se žáci 2. stupně neučí podle rozvrhu, ale přeskupí se podle svého zájmu a bez ohledu na své původní třídy do věkově smíšených skupin, aby se po celý týden mohli do hloubky věnovat jednomu tématu.
 
Letos si mohli vybrat ze čtrnácti možností. Obor Malta, aneb poznávací zájezd za krásami ostrovního státu ve Středozemním moři s výukou angličtiny, byl velmi populární.
 
Zájemci o Integrovaný záchranný systém se společně podívali na práci příslušníků Policie ČR, procvičili si první pomoc, zaměřili se na práci a techniku hasičů a prozkoumali Muzeum Policie.
 
Účastníci oboru Podzemí aneb Mezi jeleny, kteří se vydali na společné putování do hor s ubytováním v jediném trvale osídleném domě “Mezi jeleny” v Krušných horách, se věnovali poznávání přírody, geografii a geologii.
 
V oboru Lidé na útěku se žáci věnovali migraci a měli možnost mluvit s mnoha zajímavými hosty.
 
Zájemci o literaturu a psanou tvorbu se mohli přihlásit do oboru Café Orient – Literární kavárna.
 
Letošní osmáci a deváťáci si mohli vyzkoušet obor Lehko na bojišti aneb 5 výprav do přijímačkové češtiny.
 
Ti, kdo si chtěli užít Halloween na vlastní kůži a tvořit kostýmy, masky, filmovat a fotit, se mohli přihlásit do oboru Noční můra před Vánoci.
 
Výstavu, workshopy a besedy zvládli účastníci oboru 100. výročí Českého rozhlasu.
 
Pro fandy deskových, počítačových či sportovních her a zájemce o jejich programování byl určen obor A. A. M. I. (Agon, Alea, Mimikry, Ilinx).
 
V oboru Drama se žáci během týdne seznámili s různými formami divadla a vyzkoušeli si “Drama!” na vlastní kůži.
 
Po několika letech měli hloubaví žáci opět možnost ponořit se do nelehkého tématu Smrt, o kterém se často otevřeně nemluví.
 
V oboru Pimprlata se žáci seznámili s druhy loutek a loutkových divadel a sami si je vyrobili.
 
Sportovně naladění žáci měli možnost jako každý rok seznámit se aktivně s několika sporty, letos navíc i setkat se s olympioniky a nakouknout do příprav OH v oboru Olympijské hry Paříž 2024.
 
Poslední obor Čeština hrou byl připraven pro nově příchozí žáky s odlišným mateřským jazykem, kteří se teprve krátkou dobu učí česky. Podívali se na několik zajímavých míst v Praze a zapojili se do soutěže Vícejazyčnost je bohatství.
 
V rámci týdne navštívili všechny obory spousty zajímavých míst, setkali se s odborníky, dozvěděli se množství informací a vyzkoušeli si nejrůznější aktivity. Těšíme se na Konferenci Oborových dnů na konci ledna, na které jednotlivé obory představí spolužákům výstupy své práce. Některé z nich pak budete mít možnost si prohlédnout na Výstavě OD ve vestibulu školy.
 
Poděkování patří všem pedagogickým pracovníkům, kteří nejen vše pro děti připravili, ale po celý týden se jim neúnavně intenzivně věnovali.