Pohled růžovými brýlemi ve 3D aneb pokrok nezastavíš

Pohled růžovými brýlemi ve 3D aneb pokrok nezastavíš

ZŠ Mohylová pro své žáky zakoupila sadu 3D brýlí, které budou dětem sloužit k výuce za pomoci virtuální reality. Skupina pedagogických pracovníků Mohylky byla důkladně proškolena, aby tyto nové učební pomůcky dokázali učitelé pro své žáky při výuce plně využít. Níže si můžete přečíst zamyšlení a dojmy jedné z účastnic školení VR (virtuální reality), které jí utkvěly v mysli bezprostředně po jeho skončení.

 

Jeden by jásal, jaký je pokrok, že děti ve škole mohou při vyučování dopodrobna probádat vnitřek květu narcisu a vše si dle zájmu prohlédnout! Mohou projít virtuálním krevním řečištěm, kdy je červená krvinka málem praští do hlavy-zážitek je tak živý, že se div nepodrbete. Při obhlídce katedrály se vám díky moderní technologii 3D brýlí ve výšce tají dech a z rozhledu po okolí pocítíte téměř závrať. Ta se dostaví doopravdy, když dobu strávenou s brýlemi na očích přeženete a příliš dlouho opakovaně propátráváte  hladkou kůži žraloka – jsou to šupiny, nebo jen kůže?! Váš organismus se brání, pocítíte nefalšovanou nevolnost. Dětem se to prý stává méně, ještě jsou pružnější. Zároveň ale snáz uvěří přeludům-do devíti let je možné, že neoddělí zážitek od reality a nezbaví se dlouho představy, že ten žralok či krvinka v těch brýlích opravdu bydlí.

Nic se nemá přehánět, může upozorňovat opatrný staromilec. Pravda je, že práce s novou pomůckou má být časově a věkově omezená – jen patnáct minut maximálně a mladší devíti let musejí mít pečlivě vybráno, na co se dívají.

Ohromující okouzlení sice opravdu trochu trne na jazyku, když si jeden uvědomí, že dosavadní „placaté“ prezentace budou za chvíli zastaralé (ach jo, já si je teprve nedávno jakž takž ochočila), ale co se dá dělat, pokrok nezastavíme.

A tak nezbývá než dívat se do budoucnosti růžovými brýlemi a doufat, že je v každé škole, nejen v Mohylce, na tu 3 a kdovíkolik D budoucnost relevantně připravíme.