Školní výlet 4. B do Solvayových lomů

Školní výlet 4. B do Solvayových lomů

Nedaleko Karlštejna, mezi obcemi Svatý Jan pod Skalou a Bubovice najdete skanzen Solvayovy lomy. Výlet je vhodný pro všechny nadšence přírody i techniky. Jaké to bylo? Pojďte se podívat…

Naše cesta začala u školy, odkud jsme vyráželi tak, abychom vše stihli. Autobus ze Zličína nám totiž odjížděl v 8:00.

 

Na Zličíně jsme potkali jinou základní školu a zrovna na té samé zastávce. Prý jedou na výlet do Tetína. No co, snad se vejdeme. Pan učitel si všiml, že na vedlejší zastávce stojí prázdný autobus, který jede stejným směrem. Zavelel tedy k rychlému přesunu a už jsme se vezli.

 

Cíl naší cesty, autobusem, byl ve Vráži u Berouna. Dětem byl zadán jasný úkol. Mají najít směr k obci Svatý Jan pod Skalou. Děti hledaly, ptaly se kolemjdoucích a místních a po chvilce už jsme nabrali ten správný směr.

Procházka lesem byla překrásná, obec nás přivítala krásným počasím a otevřeným informačním centrem. Trochu občerstvení, svačina, turistické vizitky, mapy a jiné drobnosti a pokračujeme.

 

Před námi byl výšlap na pořádný kopec a všichni dostali do těla. Odměnou byla rovinka ke skanzenu zrušeného vápencovém lomu, umístěného v lesích Českého krasu. Solvayovy lomy, to je takové muzeum ve volné přírodě. Viděli jsme různou techniku, stavební stroje, koleje, jeřáby, buldozery, válce a další technické památky.

 

VŠECHNY INFORMACE NAJDETE ZDE – http://solvayovylomy.cz/

 

 
Po krátkém odpočinku, nákupu nanuků, limonád a jného občerstevní, povinného záchodu, následovala jízda vláčkem. Protože je v měsíci červnu tento skanzen otevřen pouze o víkendech, musel se pan učitel domluvit s majiteli a provozovateli na prohlídce v týdnu. Slovo dalo slovo, esmeska esemesku a vše klaplo. V létě se sem můžete podívat i v týdnu, je to paráda.
 
Po jízdě vláčkem nás dovezli na místo, kde je vstup do skály s velkými vraty. Nazývá se to tady štola. Uvnitř získáte obraz ohledně těžby, můžete obdivovat těžební techniku minulosti, zajímavý vozový park a poslechnout si charakteristický běh dvouválcových dieselů. Je dobré si dát čas na procházku po areálu, kde je toho k vidění opravdu hodně.

 

V tomto areálu se nudit opravdu nebudete. Za 4. B vřele doporučujeme.

 

 

RESTAURACE ROŠÁDA – ODKAZ ZDE

 

Naše cesta pokračovala do Bubovic, kde jsme měli domluvený oběd v místní restauraci Rošáda s hřištěm. To byla bašta. Kuřecí řízek s bramborem jako od babičky. Mňam. Děti měly spoustu času na hraní na přilehlém hřišti a na závěr měla slovo i voda. Vzhledem k horku jsme napojili hadici a vodní radovánky nebraly konce. Autobus do Prahy nám odjížděl přesně ze zastávky, která byla jen kousek od restaurace.

 

Děti si to náramně užily. Byl to každopádně povedený výlet.