Ukrajinský vertep v Mohylce

Ukrajinský vertep v Mohylce

Při ZŠ Mohylová vznikl v letošním školním roce Klub žáků s OMJ (odlišným mateřským jazykem). Tento klub navštěvují čtyři rumunské děti, tři ukrajinské, jedno ruské, jedno srbské a jedno dítko je z Itálie.

Během listopadu se žáci pomocí videonahrávky seznámili s tím, jak vypadá ukrajinská tradice vánočního loutkového divadla. Video bylo v angličtině a pocházelo z Filadelfie v USA. I díky cizokrajnému původu nahrávky měly děti možnost si uvědomit, že po celém světě žijí lidé, kteří mají své kořeny v jiných zemích.

Tradiční ukrajinské vánoční divadelní hry o narození Ježíška se jmenují „vertep“, což znamená „jesle“. Pro loutkové představení vertepu se na Ukrajině používá divadélko se dvěma jevišti nad sebou – a proto si i žáci z Mohylky takové dvoupatrové loutkové jeviště vytvořili z krabic polepených barevným papírem. Aby bylo vše dokonalé a opravdu autentické, vrhly se děti i do vyrábění loutek. Ty vznikly z papírových kuliček-hlaviček, ze špejlí, stužek a různobarevných látek. Ježíška vytvořily z korálku zavinutého do krajky.

Součástí ukrajinského vertepu je také velká barevná hvězda s obrázkem Marie a Ježíška, která má připomínat betlémskou kometu. Lidé ji při koledování nosí na tyčce nad hlavou, když přenášejí jeviště a loutky od domu k domu.

Žáčci se těší, že společně vymyslí vlastní scénář divadelní hry a rádi by se všichni také naučili zazpívat známou ukrajinskou koledu – a to nejen ti, jejichž mateřským jazykem je ukrajinština, ale také ti, kteří ukrajinsky nikdy předtím nemluvili. Držíme jim palce, ať se vše povede podle jejich představ 🙂