Čítanky s nadhledem

Čítanky s nadhledem

Když jsem začala vytvářet čítanky zaměřené na tvůrčí psaní, měla jsem před sebou vidinu příjemně strávených hodin českého jazyka. Děti mě ale nikdy nepřestanou udivovat svou úžasnou představivostí, díky níž se můžu přenášet do kouzelných míst bezpečně ukrytých v jejich jindy uzavřených myslích před seriózním světem dospělých. Velmi si vážím těchto okamžiků a chtěla bych se o magické vstupy do jiných dimenzí podělit i se čtenáři, a to především v této době, kdy jsme každý den pod neúnavnou palbou reality. Mrzí mě, že k ukázkám nemohu připojit i jejich jedinečný přednes, jehož autenticita mě občas umí skvěle odrovnat.

Zde hrdě nabízím aspoň malé střípky fantazie třídy 7. B a 7. C ze ZŠ s RVJ Bronzová a těším se i s dalšími třídami na zbylé kapitoly mých čítanek, které nás společně čekají.

paní učitelka českého jazyka na II. stupni, Mgr. Nela Stuchliková

 

Legenda praví, že kdesi hluboko v mořích existuje skála, ve které se skrývá portál do jiného světa. Do světa Carminania. Je naprosto odlišný od reálného světa. Prý tam žije spousta zajímavých bytostí jako například víly, elfové, draci, smiraldové, koi rybičky, žvejkalové a spousta dalších. Každý má svůj domeček. Třeba elfové zahradníci bydlí v houbových domečcích, které mají i malinkou zahrádku. Bojovníci bydlí v domcích vytvořených ze skal. Také tu mají domky na stromech a v podzemí. Zjednodušeně si může vybrat každý.

Barbora Žáková, 7. C

 

Jednoho dne se otevřela brána strašidelného domu Misaro. V tom domě není nic jiného než strašně starý a zaprášený nábytek s pavučinami. Dům má tři patra a říká se, že v něm straší. Prý se ve třetím patře, které má být nestrašidelnější, ukrývá kniha, která tě přesune do jiného světa. Všichni se báli jen projít kolem onoho domu, až na malou holčičku jménem Era…

Amálie Hegarová, 7. C

 

„Tati, řekni mi pohádku.“

„No dobře, tak si lehni do postýlky.“

„Už ležím.“

„Když jsem byl malý, dočetl jsem se v jedné knížce o světě Purchania. Bylo tam napsané, jak se tam dostat. Tak jsem to zkusil. Poblíž malé vesnice Savis je les. Stromy tady jsou velmi staré. Když vstoupíš do lesa, zahalí tě tma a jemná tajemná mlha. Zalije tě pocit samoty, protože žádná zvířata ani lidé tu nežijí. Po úzké štěrkové cestičce dojdeš až k malé studánce. Voda v ní je zakalená a studená. To je vstup do Purchanie.“

Eliška Nováková, 7. C