Lyžák ZŠ Mládí

Lyžák ZŠ Mládí

Již tradiční akce naší školy pro žáky 7. ročníku se letos opět koná v Peci pod Sněžkou. Žáci jsou s pedagogickým dohledem a lyžařskými instruktory v jednom ubytováni v Horské chalupě Lucký v horní části Hnědého vrchu. 

To, že předpověď slibuje ochlazení, předznamenala první rychlá sněhová přeháňka. Po příjezdu do Pece žáci vystoupali cca 2.5 km do chalupy, kde se ubytovali, a hned po vybalení své lyžařské (a tentokráte i snowboardové) výzbroje a výstroje vyrazili na blízkou sjezdovku „Bramberk“, aby se rozlyžovali a byli rozděleni do 5 družstev, ve kterých probíhá od neděle lyžařský (a snowboardový) výcvik. 

Večer se všichni pobavili společenskými hrami a bylo též nutné připomenout pravidla kurzu, seznámit se se všemi instruktory lyžování, projít režim dne a seznámit se s pravidly bezpečného pohybu na sjezdových tratích (10 FIS pravidel).

V neděli již všichni nastoupili na plnohodnotný výcvik po družstvech – celkem se žáci rozmístili do 5 skupin (jedna je složená ze snowboardistů). Nejlepší sněhové podmínky byly na Hnědém vrchu v přímé blízkosti chalupy a sjezdovce Zahrádky. Všichni si druhý den užili, i když se sněžení změnilo v déšť, který sílil a odpoledne tak strávili žáci na chalupě v sportovních i vědomostních soutěžích po družstvech. Večer společně zhlédli film Poslední závod o slavném závodě na 50 km po hřebenech Krkonoš v r. 1913 – letos si připomeneme 110. let od této události…

Třetí den ráno se znatelně ochladilo, na chalupě všechny potěšil pohled z okna na zasněžené kopce. Celý den všichni účastníci kurzu za dobrých sněhových podmínek strávili zlepšováním svých lyžařských dovedností. Občas mezi sněžením vykouklo i sluníčko, což dokládají i fotky z tohoto dne. Všichni se také již těšili na večerní program – diskotéku 🙂

V úterý se žáci radovali z 15 cm čerstvě napadaného sněhu, a tak vyrazili na sjezdovky o 30 minut dříve, aby si skvělé dopolední lyžování opravdu dosyta užili. Občas hustě sněžilo, občas zasvítilo sluníčko a podmínky na lyžování nemohly být lepší. 

Pobyt na chalupě se žákům také moc líbí – hlavně skvělá domácí kuchyně, prostorné útulné pokoje, lyžárna vybavená vysoušeči lyžařských bot a zejména ta možnost být spolu se svými spolužáky a trávit s nimi tolik času, aby mohla vzniknout nová přátelství a třídní kolektivy se spojily v prima partu. 

Další den byl na programu samozřejmě dopolední i odpolední výcvik po družstvech a večerním programem byla noční bojová hra ve vylosovaných týmech, přednáška o historii lyžování a dalším losováním bylo přidělení startovních čísel na závěrečný závod v obřím slalomu. 

Předposlední den kurzu již byl ve znamení sílící nervozity z nadcházejících závodů. Po snídani si mnozí závodníci namazali skluznice a se startovními čísly na hrudi vyjížděli na start závodu. Dvoukolový závod v „obřím“ slalomu byl vrcholem týdenního pobytu v Peci pod Sněžkou a měl ukázat nakolik se účastníci dokáží soustředit na svůj výkon a využít svých nově nabytých dovedností. Večerní program již byl tradičně spojen se zhodnocením kurzu a vyhlášením výsledků všech soutěží během kurzu a předáním cen a diplomů. Závěrečná diskotéka nesměla chybět!

V pátek 31. 3. se již všichni účastníci po snídani vydali autobusem domů plni nových zážitků a co bylo také podstatné, ve zdraví a bez vážnějších úrazů.