Okupační stávka na FZŠ prof. O.Chlupa

Okupační stávka na FZŠ prof. O.Chlupa

Žáci 8. a 9. ročníku měli kromě Příběhů bezpráví a dalších akcí možnost oslavit 30. výročí sametové revoluce také „okupační stávkou“.
Žáci se sešli v 18 hodin a odjeli na Příkopy, kde dostali úkoly k fotografické výstavě ČTK Okamžiky sametu. Dalším bodem programu bylo zapálení svíček na Národní třídě.
Po návratu do školy nás čekala panelová diskuze moderovaná paní učitelkou Pevnou. Čtyři účastníci Sametové revoluce se krátce představili a potom odpovídali na otázky žáků. Byli záměrně vybráni lidé různého věku, z odlišného prostředí. Beseda se moc povedla.
Následovala hra paní učitelky Křížové, děti si musely v normalizačních obchodech sehnat potřebné věci – fixy, papíry, lepenky a jídlo. Do rolí se vžili kupující i prodavači. Výkřiky „zase fronta“ a  „nemáme, zeptejte se příští týden“ se ozývaly po celé škole.
Po hodině a půl všichni všechno sehnali, namazali si chleba hořčicí, rohlík Májkou a pustili se do výroby letáků, kterými pak polepili školu.
Hodnocení Viktora z 9. B: Přespávání bylo velmi zábavně a skvěle připravené, myslím si, že aktivita obchodování po škole bavila úplně všechny. Dobrý pokus o to nás unavit :).  Beseda byla velmi zajímavá, dost jsem se toho dozvěděl. Celkově to bylo celé super. Děkuju :-*

Děkuji pamětníkům, vyučím i dětem, akce se povedla
Petra Rajtrová, vyučující dějepisu

Národní třída