SVĚTOVÝ DEN VODY – žáci psali úvahu, povedlo se!

SVĚTOVÝ DEN VODY – žáci psali úvahu, povedlo se!

 
Paní učitelka, Jana Ehlichová, psala s dětmi při výuce, v Ekologickém přírodopisu, úvahu na téma světové vodní krize. Jedna práce se obzvláště povedla, proto jsme se rozhodli ji zveřejnit na web…

 

Světový den vody se slaví již od roku 1993, a to vždy 22. března. Toto datum vyhlásilo Valné shromáždění OSN. Důvodem byla starost o ochranu vodních zdrojů na Zemi, která se stala s postupem globalizace a zlepšování životní úrovně lidí v mnoha zemích zcela nezbytnou.

 

PRÁCE ŽÁKA NA TÉMA SVĚTOVÝ DEN VODY:

 

V rámci oslavy Světového dne vody jsme se na hodinách ekologického přírodopisu zabývali úvahou na téma světové vodní krize.
 
Environmentální výchovu jsme propojili s procvičením slohu a prací s cizojazyčným odborným videem. Kvalitních úvah vzniklo několik, ale my Vám zprostředkujeme alespoň jednu ukázku, kterou napsala žákyně z osmé třídy.
 
,,Lidé si myslí, že je vody na světě tolik, aby s ní mohli plýtvat. Musím vás však ujistit, že tomu tak není. Do roku 2040 může o vodu přijít až několik států a dojít tak k tzv. „Day zero“. Kdyby došlo k nejhoršímu, znamenalo by to těžké boje o to nejcennější, co máme, a proto musíme s vodou šetřit zavčasu. 
 
Více než 97% plochy vodstva pokrývají moře a oceány. Zbylá 3% sice tvoří sladkou vodu, avšak 2% z toho tvoří ledovce. Zbývá tedy jen 1%, o které se musíme všichni podělit. Málokdo si přitom uvědomuje, že se plýtváním vody můžeme dopustit i ručním mytím nádobí, dlouhým sprchováním, praním prádla v poloprázdné pračce, rychlou módou a podobně. V Indii a v Číně lidé pěstují plodiny, které potřebují mnoho vody a přitom si nepřipouští, že kdyby voda došla, nerostly by plodiny a lidstvo by mohlo vymřít. Na vodě jsou závislá také zvířata, která jsou součástí nejen našeho jídelníčku  ale i důležitou složkou přírody.
 
Myslím si, že bychom měli vodou šetřit co nejvíc a co nejdřív. Například tím, že bychom mohli využívat různé filtry pro dešťovou vodu a tu pak využít například pro splachování záchodů. Podobné řešení by bylo dobré zavést ve více domech, ale nejspíš by to bylo příliš drahé a dlouho by to trvalo.
 
Život na Zemi byl odjakživa závislý na vodě a její ztráta by byla strašná. Doufám, že se této situace nikdy nedožijeme. Většina lidí sice za vodu platí, ale váží si jí pak? To bohužel nezjistim, ale můžu si tipnout, že v některých případech ne. Sama této situaci pomoci úplně nemohu, jsem ještě dítě a vím o tom málo. Ale i tak se budu se svou rodinou a přáteli snažit šetřit vodu. Budu se i dokonce snažit přesvědčit některé lidi, aby s vodou šetřili. Voda je totiž tak důležitá, že kdyby dnes mohla Božena Němcová znovu napsat svou klasickou pohádku, tak ji pojmenuje ,,Voda nad zlato“ :)“
 
 

DĚKUJEME ZA PŘEČTENÍ

 

Mgr. Jana Ehlichová
 
Učitelka přírodopisu a angličtiny
Fakultní základní škola PedF UK
Praha 13, Mezi Školami 2322,
Stodůlky, 158 00 Praha 5
 www.fzsmeziskolami.cz