Oslava ukrajinských Vánoc

Oslava ukrajinských Vánoc

Během adventní doby jsme se při povídání o Vánocích dozvěděli od svých ukrajinských spolužáků, že na Ukrajině se Vánoce slaví v jiné dny než u nás. Byli jsme zvědaví i na další informace o jejich zimních svátcích, a proto vznikl nápad uspořádat Ukrajinské Vánoce.

Svátek připadá na 6. ledna a ukrajinští spolužáci si pro spolužáky z 1. stupně připravili pod vedením pí uč. Sabiny Pejsarové a Kristiny Nikitiny v tento den krátké „divadlo“ o tom, jak to u nich na Свя тий вечір (Svjatyj večir; doslovně „Svatý večer“), Свят-вечір (Svjat-večir), Багата кутя (Bahata kuťa) nebo Вілія (Vilija) vlastně chodí.

Ukrajina je velká země, proto se zvyky, výzdoba i jídlo liší kraj od kraje i rodina od rodiny. Někteří slaví tento svátek už podle západní Evropy 24.12., jiní slaví jen 31.12. (Nový rok). Tradiční svátky ale připadají na 18.12. (Svatý Mikuláš, kdy děti dostávají dárky), 31.12. Nový rok, 6.1. Svatý večer, 7.1. se pak začíná chodit na koledu, 13.-14.1. přichází Starý Nový Rok a svátky končí Svátkem vody 19.1.

Ať už se slaví kdykoli musí být na ukrajinském stole 12 jídel. Někde se podávají pouze jídla postní (bez masa, mléka, vajec a másla), někde se stůl prohýbá pod všemožnými pochoutkami včetně masa. Nikdy ale nechybí kaše KUTJA, která se připravuje buď z pšenice, nebo z rýže, sladí se medem a dále se do ní přidává vše, co rodině chutná (ořechy, mák, sušené ovoce). Kutja nechyběla ani na našem ukrajinském vánočním stole a diváci tuto dobrotu mohli také ochutnat.

Kristina Nikitina připravila tradiční vareniky, holubce a pampušky, dále jsme měli zelný salát vinehret a na stole byly také ryba se zeleninou, kuře, bramborový salát, ovoce, nakládaná zelenina, vánočka a vánoční koláč. K pití se podává UZVAR (svařené sušené ovoce).

Celá oslava dopadla opravdu báječně, Ukrajinské děti nám dokonce zazpívaly tradiční koledu, diváci byli pozorní, popřáli dětem tradičním Ščaslivoho Rizdva a někteří jim dokonce vyrobili nebo přinesli za koledu a kutju drobný dárek.

Velké díky patří žákům 9. C a 6. C s paní asistentkou Bárou za pomoc s přípravami i úklidem, paní asistentce Daniele, stejně jako všem báječným diváků a jejich učitelům, vyučujícím Vv za pomoc s výzdobou, vyučujícím Hv a pánům školníkům za ozvučení i všem dalším skrytým pomocníkům. Opět se ukázalo, že naše škola je prostě skvělý tým🙂.

 Sabina Pejsarová