Zájezd do Velké Británie

Zájezd do Velké Británie

V květnu 2023 jsme uskutečnili letošní druhý (a opět velký) výjezd do zahraničí.

Celkem 82 dětí ze šestých až devátých tříd a 6 pedagogů se vydalo do jihoanglického přístavního města Torquay. Cesta byla sice dlouhá, ale stála za to.

Vyrazili jsme v sobotu odpoledne, přejeli přes celé Německo, v Belgii si připomněli podzimní výlet do Bruselu, Brugg a Oostende a v neděli nad ránem se z francouzského Calaise přepravili trajektem do britského Doveru. Odpoledne jsme dorazili do Torquay a navštívili Miniature Village se spoustou modelů známých staveb, středověkých hradů i typických britských sídel. Poté se mladší vydali cestou nad útesy do města, starší si šli zadovádět na pláž. Večer si nás rozebraly rodinky a trochu roztřeseni jsme se vydali procvičovat své jazykové i sociální dovednosti do britských domácností.

Vše proběhlo ok a tak jsme se ráno sešli v jazykové škole, kde proběhlo 2x 90 min výuky ve skupinách dle jazykové úrovně.

Odpoledne nás čekal výlet do významného přístavu Plymouth. Tam jsme nemohli vynechat prohlídku muzea Mayflower a tradiční vyjížďku lodí po celé zátoce. Večer zpátky do rodin, povyprávět o zážitcích, slupnout večeři a hurá do peřin.

V úterý proběhlo odpolední vyučování a odpoledne nás autobus vyvezl na tajuplná vřesoviště Dartomoor plná (pre)historických zbytků osídlení, vřesu, kvetoucích zvonků, skalisek a hlavně poníků s hříbátky, krav s telátky a ovcí s jehňátky. Počasí bylo úžasné, takže se nám úplně nechtělo věřit pověstem o psu baskervillském, světýlkách na blatech nebo pašerácích z Jamaica Inn. Cestou jsme si ještě prohlédli neuvěřitelně rozlehlé opatství Buckfast Abbey a mladší stihli také vesničku Widecombe in the Moor.

Jamaica Inn nás čekala ve středu. Ve známé pašerácké hospodě proslavené strašidelným příběhem Daphne Du Murier jsme si prohlédli muzeum a kdo se odvážil, mohl si stoupnout na místo, kde byl podle románu zavražděn Joss Merlyn. Všichni jsme ochutnali místní Cornwallskou specialitu Cream Tea s tradičním čajem s mlékem. Poté už jsme se krajinou plnou živých plotů, letitých stromů a typických zídek dopravili do městečka Tintagel. Dechberoucí výhledy na pobřeží doplňovaly rozlehlé zříceniny domnělého hradu krále Artuše, Camelotu, nad romantickou zátokou se dvěma vodopády, jeskyní kouzelníka Merlina i nově vybudovaným mostem spojujícím ve výšce 58m dva útesy.

Po čtvrtečním vyučování nás pak čekal výlet na hrad Powderham Castle, kde sídlí rodina Courtenay, Hrabata z Devonu. Starší poté zamířili do Exeteru, mladší na pláže do Torquay. Nechyběly nezbytné nákupy suvenýrů, protože v pátek nás již čekalo balení, brzké ranní vstávání a přesun do Londýna. 

Objevování Londýnských zákoutí jsme zahájili plavbou po Temži z Greenwiche. Část památekchtivých osmáků a deváťáků vystoupila již u Toweru a prošla si celou Millenium Walk, ostatní pak volnější chvilku využili k lenošení v St James´ Parku. Všichni jsme si prošli Westminster – od Big Benu, přes Buckingham Palace, The Mall, Trafalgar Square až na Leicester Square.

Navečer už nás čekal přejezd, trajekt do Francie a cesta do Čech.

Díky všem pedagogům a dětem za bezproblémový zájezd se spoustou nových znalostí a zkušeností.

Sabina Pejsarová a kolegové

Fotogalerie

dav