Konference Oborových dnů – úterý 31.1. 2023

Konference Oborových dnů – úterý 31.1. 2023

Na podzim se již po dvanácté konal týden Oborových dnů, kdy se žáci 2. stupně přeskupí bez ohledu na třídy a celý týden se věnují oboru, který si vybrali. Vyvrcholením oborových dnů je pak dvoudenní konference, kde členové jednotlivých oborů představí ostatním žákům školy, co vše se naučili a prožili ve 20-30 minutových vystoupeních.

V  úterý 31. 1. 2023 pokračovala konference prezentacemi dalších  7 oborů. Hned po ránu předvedli své umění účastníci oboru Survival. Již tradičně strávili týden přechodem Brd, kde se o sebe museli kompletně postarat – stavěli přístřešky, vařili na ohni, poznávali jedlé a nejedlé rostliny a vzájemně si pomáhali. Kromě filmu a fotografií předvedli publiku divadelní představení, které jako vždy mělo veliký úspěch.

Žáci oboru Do lesa strávili týden také mimo školu, a to v Radostovicích u Mladé Vožice, jejich průvodcem se stala kniha “Tajný život stromů” a ve své prezentaci hledali odpovědi na zajímavé otázky: Jak vypadá les, kterému se daří a jak ten, který umírá?  Může se les bránit proti zkáze a co nebo kdo mu v tom pomáhá? Fungují mezi stromy blízké vztahy, komunikace, obchodování nebo bezpodmínečná pomoc? Jak funguje houbový internet? Prezentaci zakončili zpěvem písničky V lese doprovázeným na dvě ukulele.

Café 11 – literární doupě byl obor pro čtenáře a milovníky fantasy. V prezentaci jsme se dozvěděli nejen teoretické informace o tomto žánru, ale žáci předvedli i fotografie a filmy z dění a tvorby v doupěti. Vznikla mimo jiné i databáze oblíbených fantasy knih Bookflix, která je přístupná nejen online, ale i na nástěnce ve škole. Celou prezentaci uzavřela divácká  soutěž ve znalostech žánru fantasy.

Jako čtvrtý přišel na řadu obor Tanec. Členky oboru si vyzkoušely klasický balet, street dance, contemporary dance a společenský tanec. Navštívili baletní studio, taneční konzervatoř a vyvrcholením bylo baletní představení Labutí jezero v Národním divadle. Kromě prezentace, filmu a fotek předvedly dívky i svou taneční show na podiu.

Následovaly obory Belgie I a Belgie II shrnující zážitky ze zájezdu do Belgie a Evropského parlamentu, kterého se zúčastnilo 75 žáků. Obě prezentace obsahovaly spousty fotek, krátkých filmů a informací. Jednu z prezentací vtipně provázeli Šmoulové, v druhé jsme se zase naučili za doprovodu emotivních světýlek z telefonů písničku ve vlámštině. Vše bylo doprovázeno živými obrazy z dějin Belgie i průběhu zájezdu a diváci si opět mohli vyzkoušet svou pozornost pomocí testu v aplikaci Kahoot.

Poslední obor Radost z tvoření nabídl účastníkům tvorbu všeho druhu. Drátování včetně oplétání kamínků, módní návrhy, ale také pečení chleba a poznatky o včelím medu a vosku v ekocentru M’am’aloca ve Štolmíři s minifarmou s jurtovou vesničkou. Spousty výrobků jsme mohli vidět na fotkách, některé i v reálu, stejně jako divadelní scénky provázející celým oborovým týdnem. Nakonec mohli diváci ochutnat i chleba.

Po ukončení oborových dnů jsme se rozešli do tříd, kde třídy slavnostně ukončily první pololetí a rozdaly si certifikáty oborových dnů a vysvědčení. Těšíme se na výstavu výstupů z Oborových dnů ve vestibulu školy, která celé program Oborových dnů zakončí.

Fotogalerie – fotografie a videa z akce