Univerzita Plymouth v Mohylce

Univerzita Plymouth v Mohylce

Před pár dny navštívila základní školu Mohylová vzácná návštěva ze zahraničí. Přijely za námi dvě pedagožky z Velké Británie, z univerzity v Plymouth. Obě milé dámy sdílely s dětmi i dospěláky z Mohylky informace o jejich způsobu života, ukázaly fotky z míst, kde žijí, vyprávěly anglicky dětem, jak to u nich vypadá na břehu moře, u jaké bydlí řeky a jaký dlouhý most přes ni vede. Vyprávěly nám o pravěkých památkách, které se dochovaly v jejich regionu, a ukazovaly nám obrázky středověkých normanských hradů, které u nich dodnes stojí. Děti se živě zajímaly o tamní zvířata, dozvěděly se nové informace o britském fotbale a také o žralocích u britského pobřeží.

Návštěvnice z Anglie obdivovaly propracovaný způsob individuální péče o děti v naší škole, zvláště se zajímaly o práci s dětmi s dvojí výjimečností – jedná se o děti, které mají větší oslabení v grafomotorice a zároveň vyšší nadání v matematice. Viděly také různé pomůcky a didaktické hry. S obdivem kvitovaly, jak jednotlivé děti známe a jak jim vycházíme vstříc. Zároveň nám předestřely systém péče o děti v britských školách. Zajímavá byla například informace, že v Anglii mohou být děti opravdu vyloučeny na jeden i více dnů ze vzdělávání, pokud neposlouchají učitele.

Součástí tohoto mezinárodního setkání, kterého účastnily vyučující angličtiny a speciální pedagožka, byla také hostina (o jaký typ hostiny se jednalo se můžete dočíst v článku https://skolyprahy13.cz/bajecne-stolovani-bez-stolu/). Děti se za spolupráce rodičů na hostinu předem připravily – donesly různé druhy ovoce, zeleniny i sladké dobroty. Paní angličtinářka upekla anglický koláč, Janet a Rebecca dovezly z Anglie na ochutnání čokoládu s mořskou solí nebo s medem a sušenky ze Skotska.

Z Mohylky odjely obě pedagožky obohaceny nejen o informace a zážitky, ale také o báječnou domácí marmeládu z mirabelek, kterou na hostinu přinesla jedna z přítomných žaček.